Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin səlahiyyətləri artırılıb
Prezident İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqların idarə edilməsi ilə bağlı bəzi məsələlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 27 aprel tarixli 1323 nömrəli Fərmanında dəyişiklik edilməsi barədə fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, işğaldan azad edilmiş ərazilərində kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq kateqoriyası daxilində əkin, çoxillik əkmələrin altında olan və dincə qoyulmuş kənd təsərrüfatı yerlərinin (uqodiyaların) bir-biri arasında dəyişdirilməsinə nəzarət və torpaqların kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq kateqoriyasına, həmin kateqoriya daxilində kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqların tərkibinə aid edilməsi, habelə örüş, otlaq və ya biçənək kənd təsərrüfatı yerlərinin əkin və çoxillik əkmələrin altında olan kənd təsərrüfatı yerlərinə dəyişdirilməsi ilə bağlı Nazirlər Kabineti qarşısında məsələ qaldırılması da Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə həvalə edilir.

The powers of the Ministry of Agriculture have been increased
President Ilham Aliyev has signed a decree on amending Decree No. 1323 of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 27, 2021 "On some issues related to the management of agricultural lands in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan".
According to the decree, control over the exchange of agricultural land (ugodias) under the category of agricultural land in the areas freed from occupation, cultivated under perennial crops and set aside for peace and Raising the issue before the Cabinet of Ministers regarding the attribution of land to the category of agricultural land, the composition of agricultural land within that category, as well as the change of pasture, pasture or mowed agricultural land to agricultural land under crops and perennial crops is assigned to the Ministry of Agriculture.