20 Yanvar faciəsinə həsr edilmiş anım tədbiri keçirilib
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda "Qanlı 20 Yanvar" faciəsinə həsr edilmiş anım tədbiri keçirilib. Anım tədbiri 20 Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru Faiq Xudayev 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan xalqının tarixinə “Qanlı Yanvar faciəsi” kimi daxil olduğunu qeyd edib və sovet dövlətinin hərb siyasətinin həmin gün Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirdiyi bu qətilamı Azərbaycan xalqının tarixində insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır cinayət olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, bu faciə zamanı Bakıda və Azərbaycanın rayonlarında 146 nəfər öldürülüb, 744 nəfər yaralanıb, 841 nəfər qanunsuz həbs olunub, 200 ev və mənzil, 80 avtomaşın, o cümlədən təcili yardım maşınları, dövlət əmlakı və şəxsi əmlak məhv edilib. 20 Yanvar hadisəsi nəticəsində SSRİ Konstitutsiyası və Azərbaycan SSR Konstitutsiyası kobudcasına pozulub, Azərbaycan Respublikasının suverenliyinə zərbə endirilib. Bununla belə, Qanlı 20 yanvar  müstəqilliyimizə gedən yolda xalqımızın şərəf və qəhramanlıq salnaməsi olduğunu bildirib.

Состоялось памятное мероприятие, посвященное трагедии 20 Января
В Научно-исследовательском институте земледелия состоялось памятное мероприятие, посвященное трагедии «Кровавое 20 Января»ь. Торжественное мероприятие началось минутой молчания в память о Шехидах 20 Января.
Директор института Фаиг Худаев, открывший мероприятие вступительной речью, отметил, что трагедия 20 Января вошла в историю азербайджанского народа как «Кровавая январская трагедия», и подчеркнул, что военная политика Советского государства против Азербайджанского народа в этот день совершила самое тяжкое преступление против человечности, совершенное в истории азербайджанского народа. Он отметил, что в ходе этой трагедии погибло 146 человек, было ранено 744 человека, незаконно арестован 841 человек, уничтожено 200 домов и квартир, 80 автомобилей, в том числе машины скорой помощи, государственное и частное имущество. В результате инцидента 20 января были грубо нарушены Конституция СССР и Конституция Азербайджанской ССР, был нарушен суверенитет Азербайджанской Республики.
На мероприятии сотрудники института поделились своими воспоминаниями о трагедии.В конце был продемонстрирован видеоролик, посвященной трагедии 20 Января.