Yüksək məhsuldarlığa malik buğda və arpa sortlarının fermer təsərrüfatlarında nümayişi ilə bağlı tədbir keçirilib
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi - Tədqiqat İnstitutunun yüksək məhsuldarlığa malik taxıl sortlarının müxtəlif torpaq-iqlim şəraitində becərilməsi və fermerlərə tanıdılması məqsədilə 2022-ci ilin payızında respublikanın 30 rayonunda 20-dən artıq buğda və arpa sortlarının nümayiş əkinləri həyata keçirilib. Belə ki, Aqrar Xidmətlər Agentliyinin, Aqrar Təlim Mərkəzinin və Dövlət Toxum Fondunin iştirakı ilə fermer təsərrüfatlarında səpin aparılıb.
Ötən dövr ərzində fermer təsərrüfatlarına mütəmadi olaraq həmin sortların becərmə aqrotexnikası haqqında müvafiq tövsiyyələr verilib və bir sıra tədbirlər həyata keçirilib.
Həmin tədbirlərdən biri də Beyləqan rayonunda baş tutub. Tədbirdə rayonun taxılçı fermerləri və mütəxəssislər iştirak ediblər. Əkin sahəsində olan 5 buğda 2 arpa sortu, yüksək məhsuldarlığı ilə fermerlərin böyük marağına səbəb olub. Mövzu ətrafında maraqlı müzakirələr aparılıb.

An event was held on the display of high-yield wheat and barley varieties in farms
In the fall of 2022, demonstration plantings of more than 20 varieties of wheat and barley were carried out in 30 districts of the republic in order to cultivate high-yielding grain varieties in different soil and climate conditions and introduce them to farmers. Thus, with the participation of the Agrarian Services Agency, the Agrarian Training Center and the State Seed Fund, sowing was carried out in farms.
During the past period, relevant recommendations were regularly given to the farms on the agrotechnics of cultivation of those varieties and a number of measures were implemented.
One of those events took place in Beylagan district. Grain farmers and specialists of the region took part in the event. The 5 varieties of wheat and 2 varieties of barley in the field have attracted the interest of farmers with their high productivity. Interesting discussions were held on the topic.