Quraqlıqdan əziyyət çəkən sahələr üçün yeni layihəyə başlanılır
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (ƏETİ) və Bakı Ali Neft Məktəbinin əməkdaşlarının birlikdə “Su tutucu hidrogellərin əkinçilikdə tətbiqinin perspektivləri” layihəsini icra etməsi nəzərdə tutulur.
Məlumdur ki, bütün dünyada qlobal istiləşmə və onu müşaiyət edən quraqlıq problemləri, su və ərzaq qıtlığı ilə əlaqədar ciddi çatışmazlıqlara  səbəb olur. Hal-hazırda bu məsələ ilə bağlı dünyada və ölkəmizdə yaranan problemlərin izlərini müşahidə etməmək mümkün deyil. İqlim dəyişiklikləri fonunda baş verən bu problemlərlə bağlı, yəni qeyri-adi keçən isti qış fəsli, yayda çayların və su anbarlarının yenidən qurumasının gözlənilməsi, su elektrik enerjisi istehsalının azalması və bir çox kənd təsərrüfatı bitkilərinin məhv olması ilə əlaqədar olaraq mütəxəssislər həyəcan təbili çalırlar.
Nəzərə alsaq ki, Azərbaycanda kənd təsərrüfatı istehsalında istifadə olunan əkinə yararlı torpaqların əhəmiyyətli bir hissəsi dəmyə şəraitində becərilir və bu sahələrdə quraqlığın fəsadlarının arealı əkin  sahələrində ilbəil artır, belə bir şəraitdə Bakı Ali Neft Məktəbi və ƏETİ-nin qarşılıqlı əməkdaşlığı ilə bu məsələnin həlli istiqamətində müəyyən addımların atılmasını məqsədəuyğun hesab edilir. Belə ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin əməkdaşlarının istehsal etdikləri preparat – sututucu hidrogel öz çəkisindən əhəmiyyətli dərəcədə artıq miqdarda suyu tutub saxlamaq qabiliyyətinə malikdir. Bu preparatın dəmyə şəraitində, eyni zamanda susaxlama qabiliyyəti zəif olan torpaqlarda tətbiqi torpaq nəmliyi və bitkilərin məhsuldarlığın artırılması baxımından faydalı ola bilər.
İddia edilən preparatın effektivliyini yoxlamaq, kənd təsərrüfatında tətbiqinin səmərəliliyini qiymətləndirmək məqsədilə ƏETİ-də taxıl bitkiləri altında üçmərhələli layihə icra olunacaq. İlkin mərhələdə laboratoriya şəraitində iddia edilən preparatın toxumların cücərməsinə təsiri və ya təsirlərini müşahidə etmək məqsədilə təcrübələrin aparılması nəzərdə tutulub. Belə ki, ilkin mərhələnin nəticələrindən asılı olaraq, sonrakı mərhələlərdə preparatın tarla sınaqlarında və təsərrüfat şəraitində tətbiq  edilməsi,eləcə də iqtisadi səmərəliliyinin hesablanması aparılacaq. Bu məsələ ilə bağlı Bakı Ali Neft məktəbinin əməkdaşları Elmar Əsgərzadə, Malik Sultanov, həmçinin, ƏETİ-nin elmi işlər üzrə direktor müavini Sevinc Məmmədova, "Torpaq və bitki analizləri" laboratoriyasının əməkdaşları Laçın Novruzov və Əsmər Əhmədovanın iştirakı ilə institutun “Torpaq və bitki analizləri” laboratoriyasında müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrin sonunda bu layihəyə ƏETİ-nin “Torpaq və bitki analizləri” laboratoriyasının böyük elmi işçisi Əsmər Əhmədovanın rəhbərlik etməsi qərara alınıb.

Запускается новый проект для пострадавших от засухи районов
Планируется совместная реализация проекта «Перспективы применения водоудерживающих гидрогелей в сельском хозяйстве» сотрудниками НИИ земледелия  Министерства сельского хозяйства и Бакинской высшей школы нефти.
Хорошо известно, что глобальное потепление и сопутствующие проблемы засухи вызывают серьезную нехватку воды и продовольствия во всем мире. В настоящее время невозможно не наблюдать следы проблем, возникающих в мире и в нашей стране, связанных с этим вопросом. Эксперты бьют тревогу по поводу этих проблем, происходящих на фоне изменения климата, то есть необычно теплого зимнего сезона, ожидания повторного пересыхания рек и водохранилищ летом, снижения производства гидроэлектроэнергии, а также уничтожение многих сельскохозяйственных культур.
Принимая во внимание, что значительная часть пахотных земель, используемых в сельскохозяйственном производстве в Азербайджане, обрабатывается в засушливых условиях и площадь последствий засухи в этих районах увеличивается с каждым годом, в такой ситуации при взаимном сотрудничестве Баку Высшая школа нефти и НИИЗ, для решения этого вопроса следует предпринять определенные шаги. Так, препарат, производимый сотрудниками Бакинской Высшей школы нефти, - водоудерживающий гидрогель, обладает способностью удерживать воду значительно больше своего веса. Применение этого препарата в засушливых условиях и в то же время на почвах с плохой водоудерживающей способностью может быть полезным с точки зрения повышения влажности почвы и продуктивности растений.
С целью проверки эффективности предполагаемого препарата и оценки эффективности его применения в сельском хозяйстве в НИИЗ будет реализован трехэтапный проект под зерновыми культурами. На начальном этапе планируется провести эксперименты с целью наблюдения за действием или воздействием заявленного препарата на всхожесть семян в лабораторных условиях. Так, в зависимости от результатов начального этапа, на последующих этапах препарат будет применяться в полевых испытаниях и фермерских условиях, а также расчете его экономической эффективности. По данному вопросу сотрудники Бакинской Высшей школы нефти Эльмар Асгарзаде, Малик Султанов, а также заместитель директора по научной работе НИИЗ Севиндж Мамедова, сотрудники лаборатории «Анализ почв и растений» Лачин Новрузов и Асмар Ахмедова провели дискуссии в лаборатории «Анализе почв и растений».
По итогам обсуждений было решено, что этот проект возглавит Асмар Ахмедова, старший научный сотрудник лаборатории «Анализ почв и растений» НИИЗ.