Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşı dünyasını dəyişib
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşı Yaqub Quliyev 72 yaşında vəfat edib.
Yaqub İsmayıl oğlu Quliyev 1951-ci ildə Zəngəzur mahalının (Erm. Sisyan rayonu) Comərdli kəndində anadan olub.
1969-1974-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Xarici Dillər Universitetinin İngilis-Azəri dillər fakültəsi üzrə magistr təhsili alıb.
2000-2004-cü illərdə Azərbaycan Kənd Təsəsrrüfatı Akademiyasında Aqronomluq fakültəsində aqronomluq ixtisasına yiyələnib. O, 1974-1986-cı illərdə Sisyan rayonunun Comərdli kənd məktəbində müəllim, daha sonra isə tədris işləri üzrə direktor müavini işləyib. 1982-ci ildə “İnturist” Ümumittifaq Səhmdar Cəmiyyətinin Bakı şöbəsində tərcüməçi işləyib. 1987-ci ildən 2000-ci ilədək Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunda tərcüməçi, xarici əlaqələr üzrə baş mütəxəssis vəzifələrində çalışıb.
2000-ci ildə Aqrar Elm Mərkəzində xarici əlaqələr üzrə baş mütəxəssis, daha sonra isə Xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışıb. 2001-ci ildən 2012-ci ilədək Kənd Təsərrüfatında Özəl Bölmənin İnkişafına Yardım Agentliyində müsabiqəli qrant proqramı üzrə mütəxəssis vəzifəsində işləyib.
2012-2021-ci il tarixlərində Aqrar Elm Mərkəzində Xarici əlaqələr şöbəsinin, sonra isə Hüquq, kadr və kargüzarlıq şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışıb.
2020-ci il 30 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin  sərəncamı ilə kənd təsərrüfatı sahəsindəki xidmətlərinə görə "TƏRƏQQİ" medalı ilə təltif olunub.
2021-ci ildən etibarən Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunun İctimai elmlər və xarici dillər kafedrasında baş müəllim vəzifəsinə təyin edilib.

An employee of the Research Institute of Crop Husbandry died
Yagub Guliyev, an employee of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture, died at the age of 72.
Yagub Ismayil oglu Guliyev was born in 1951 in Komardli village of Zangezur district (Erm. Sisyan district).
In 1969-1974, he received a master's degree at the English-Azeri language faculty of the Azerbaijan State University of Foreign Languages.
In 2000-2004, he obtained the agronomy specialty at the Faculty of Agriculture at the Azerbaijan Academy of Agriculture. In 1974-1986, he worked as a teacher in Djomardli village school of Sisyan district, and then as a deputy director for educational affairs. In 1982, he worked as a translator at the Baku branch of "Inturist" All-Union Joint Stock Company. From 1987 to 2000, he worked as a translator and senior foreign relations specialist at the Azerbaijan Research Institute of Crop Husbandry.
In 2000, he worked as a senior specialist in foreign relations at the Agrarian Science Center, and later as the head of the Department of Foreign Relations. From 2001 to 2012, he worked as a competitive grant program specialist at the Agency for the Development of the Private Sector in Agriculture.
From 2012 to 2021, he worked as the head of the Department of Foreign Relations, and then of the Department of Law, Personnel and Clerkship at the Agrarian Science Center.
On December 30, 2020, by order of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, he was awarded the "PROGRESS" medal for his services in the field of agriculture.
Since 2021, he has been appointed as a senior lecturer at the Department of Social Sciences and Foreign Languages of the  Research Institute of Crop Husbandry.
The dear memory of Yagub Guliyev, a beautiful person and a talented specialist, will always live in our hearts!