Bakı Ali Neft Məktəbinin əməkdaşlarının sintez etdiyi su saxlayıcı polimerlərin ilkin sınaq təcrübələrinə start verilib
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu (ƏETİ) və Bakı Ali Neft Məktəbinin əməkdaşlarının birlikdə “Su tutucu hidrogellərin əkinçilikdə tətbiqinin perspektivləri” layihəsini icra etməsi nəzərdə tutulur.
Məlumdur ki, bütün dünyada qlobal istiləşmə və onu müşaiyət edən quraqlıq problemləri, su və ərzaq qıtlığı ilə əlaqədar ciddi çatışmazlıqlara səbəb olur. Hal-hazırda bu məsələ ilə bağlı dünyada və eyni zamanda ölkəmizdə də yaranan problemlərin izlərini müşahidə etməmək mümkün deyil. İqlim dəyişiklikləri fonunda baş verən bu problemlərlə bağlı, yəni qeyri-adi keçən isti qış fəsli, yayda çayların və su anbarlarının yenidən qurumasının gözlənilməsi, su elektrik enerjisi istehsalının azalması və bir çox kənd təsərrüfatı bitkilərinin məhsulunun məhv olması ilə əlaqədar olaraq mütəxəssislər həyəcan təbili çalırlar.
İddia edilən preparatın effektivliyini yoxlamaq, kənd təsərrüfatında tətbiqinin səmərəliliyini qiymətləndirmək məqsədilə ƏETİ-də taxıl bitkiləri altında üçmərhələli layihə icra olunacaq. İlkin mərhələdə laboratoriya şəraitində iddia edilən preparatın toxumların cücərməsinə təsiri və ya təsirlərini müşahidə etmək məqsədilə təcrübələrin aparılması nəzərdə tutulub.
Qeyd olunan məsələlərlə əlaqədar olaraq ilkin laboratoriya sınaqlarına start verilib.
“Torpaq və bitki analizləri” laboratoriyasına səfər edən KTN-nin “Bitkiçiliyin təşkili və monitorinqi” şöbəsinin müdir müavini Fərman Kərimov bu sınaqların Respublika üçün əhəmiyyətindən bəhs edib, sınaqların təşkili ilə bağlı irad və təkliflərini irəli sürüb, layihə iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.

Начаты первые тестовые эксперименты водоудерживающих полимеров, синтезированных сотрудниками Бакинской Высшей школы нефти
Планируется совместная реализация проекта «Перспективы применения водоудерживающих гидрогелей в сельском хозяйстве» сотрудниками Научно-исследовательского института земледелия  (НИИЗ) Министерства сельского хозяйства и Бакинской высшей школы нефти.
Хорошо известно, что глобальное потепление и сопутствующие проблемы засухи вызывают серьезную нехватку воды и продовольствия во всем мире. В настоящее время невозможно не наблюдать следы проблем, возникающих в мире и в то же время в нашей стране, связанных с этим вопросом. Эксперты бьют тревогу по поводу этих проблем, возникающих на фоне изменения климата, а именно аномально теплого зимнего сезона, ожидания повторного пересыхания рек и водохранилищ летом, сокращения производства гидроэлектроэнергии, уничтожения многих сельскохозяйственных культур.
С целью проверки эффективности заявленного препарата и оценки эффективности его применения в сельском хозяйстве в НИИЗ будет реализован трехэтапный проект по зерновым культурам. На начальном этапе планируется провести эксперименты с целью наблюдения за действием или воздействием заявленного препарата на всхожесть семян в лабораторных условиях.
В связи с указанными вопросами начаты предварительные лабораторные исследования.
Фарман Каримов, заместитель директора отдела «Организация и мониторинг  растениеводства» Минсельхоза, посетивший лабораторию «Анализ почвы и растений» в НИИЗ, рассказал о важности этих испытаний для республики, высказал свои комментарии и предложения по организации испытаний и пожелал успехов участникам проекта.