İnstitutun əməkdaşı Rusiyanın Moskva şəhərində Ərzaq Təhlükəsizliyi üzrə Avrasiya Mərkəzinin keçirdiyi konfransda iştirak etdi
2-4 oktyabr 2018-ci il tarixlərində Əkinçilik ET İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini b.ü.f.d., dosent Nizami Qulu oğlu Hümmətov Ərzaq Təhlükəsizliyi üzrə Avrasiya Mərkəzi, Beynəlxalq Ərzaq Siyasəti Tədqiqat İnstitutu (İFPRİ), BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) və Dünya Bankının birgə təşkilatçılığı ilə Rusiya Federasiyasının Moskva şəhərində M.V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində “Avrasiyada ərzaq təhlükəsizliyi və qidalanmanın yaxşılaşdırılması üçün ərzaq və kənd təsərrüfatı sistemlərinin transformasiyası” mövzusunda keçirilən konfransda iştirak etdi. Konfransda Rusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Ermənistan, ABŞ, Azərbaycan, Vyetnam, Cənubi Koreya, Belçika və Fransadan 150-dən çox nümayəndə iştirak edirdi. Plenar, 3 bölmə və 4 sessiya iclaslarında Avrasiyada ərzaq təhlükəsizliyi təminatının strateji məqsəd və vəzifələri, Avrasiyada ərzaq təhlükəsizliyi və qidalanmanı yaxşılaşdırılması üçün ərzaq və kənd təsərrüfatı sistemlərinin transformasiyası, qida sistemində qida məhsulları və qida tullantılarının itkisinin azaldılması, iqlim dəyişkənliyi və ərzaq təhlükəsizliyinin müasir problemləri, ayrı-ayrı ölkələrdə orqanik kənd təsərrüfatının inkişaf effektivliyinin qiymətləndirilməsi, kənd təsərrüfatı sahəsində tədqiqatların və məsləhət xidmətləri sisteminin bəzi ölkələr üçün inkişaf dinamikasının öyrənilməsi və Avrasiya regionu ölkələrində tətbiqi, Avrasiya regionunda ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsində torpaq resurslarının davamlı idarə olunmasının və kənd təsərrüfatında  məhsuldarlığın artırılmasının rolu, ərzaq təhlükəsizliyi və qidalanmanın möhkəmləndirilməsi üçün sosial müdafiə sistemləri, Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələrində ərzaq təhlükəsizliyi və qidalanmanın möhkəmləndirilməsi üçün potensialın inkişaf etdirilməsi və s. məsələlərə həsr olunmuş çoxsaylı məruzələr dinlənildi və məruzələr ətrafında geniş müzakirələr aparıldı. Nizami Hümmətov Dünya Bankı, İCARDA, FAO beynəlxalq təşkilatlarının proqram-layihələri çərçivəsində Azərbaycanda ərzaq təhlükəsizliyinin inkişafı və Avrasiya regionu ilə qarşılıqlı əlaqələr haqqında konfrans iştirakçılarına məlumat verdi. Ərzaq Təhlükəsizliyi üzrə Avrasiya Mərkəzinin direktoru professor Sergey Şoba yekun çıxışında mərkəzin hər il keçirdiyi konfrans yığıncağında Avrasiya regionu ölkələrinin ərzaq təhlükəsizliyinin inteqrasiyası baxımından iştirakının vacibliyini xüsusilə vurğuladı.

Сотрудник Института Земледелия принял участие на конференции по продовольственной безопасности, проводимой Евразийским Центром
С 2 по 4 октября 2018-го года заместитель директора по научным работам Института Земледелия, доктор философии по биологии, доцент Низами Гулу оглу Гумматов  принял участие на конференции по продовольственной безопасности, проводимой в Московском Государственном Университете имени М.В.Ломоносова при совместной организации Евразийского Центра, Международного Исследовательского Института продовольственной политики (İFPRİ), Организации продовольства и сельского хозяйства ООН (ФАО) и Мирового Банка. Конференция была проведена по теме «Трансформация продовольственных и сельскохозяйственных систем по улучшению продовольственной безопасности и питания в Евразии».
На конференции принимали участие более 150-ти представителей из России, Казахстана, Киргизии, Узбекистана, Таджикистана, Армении, США, Азербайджана, Вьетнама, Южной Кореи, Бельгии и Франции.
Во время конференции были заслушаны доклады касательно стратегических целей и задач обеспечения продовольственной безопасности в Евразии, трансформации продовольственных и сельскохозяйственных систем по улучшению продовольственной безопасности и питания в Евразии, современных проблем изменения климата и продовольственной безопасности, оценки эффективности развития органического сельского хозяйства в отдельных странах, социальных систем защиты для усиления продовольственной безопасности и питания, развития потенциала для укрепления продовольственной безопасности и питания на Кавказе и Центральной Азии и т.д.
Низами Гумматов дал расширенную информацию о развитии продовольственной безопасности в Азербайджане в рамках проектов Мирового Банка, Международных организаций ИКАРДА, ФАО и о взаимосвязях с Евразийским регионом. Директор Евразийского Центра по продовольственной безопасности, профессор Сергей Шоба отметил важность участия в ежегодной конференции стран Евразийского региона с точки зрения интеграции продовольственной безопасности.