Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində Akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr edilmiş elmi-praktiki konfrans keçirildi
30.11.2018 tarixində Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində (ADAU) “Akademik Cəlal Əliyev və bioloji müxtəlifliyin genetik ehtiyatları” mövzusunda respublika elmi-praktiki konfransı keçirilib.
AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Cəfərov konfransı giriş sözü ilə açaraq akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyi ilə əlaqədar Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində keçirilən tədbirlər barədə danışıb. O, həmcinin Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının tabeliyində fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat institutlarından və müvafiq ali təhsil müəssisələrindən akademik Cəlal Əliyevin apardığı fundamental araşdırmaların və elmi nailiyyətlərin müxtəlif aspektlərinə həsr olunmuş yüzdən artıq məqalənin nəşr edilməsi üçün təqdim edildiyini bildirib.
Sonra Kənd Təsərrüfatı Nazirinin müavini Seyfəddin Talıbov  Azərbaycanın görkəmli alimi, tanınmış ictimai xadim, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, əməkdar elm xadimi, biologiya elmləri doktoru, professor  Cəlal Əliyevin Azərbaycanda biologiya elminin bir sıra yeni istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində və onun aktual problemlərinin həllində, bütövlükdə aqrar elmin inkişafında və s. əldə etdiyi elmi nailiyyətlərdən bəhs edib.
Konfransın plenar iclasında Əkinçilik Elmi-Tədiqiqat İnstitutunun direktoru Cavanşir Təlai, direktor müavini Şikar Əhmədov məruzələrlə çıxış ediblər. Cavanşir Təlai Akademik Cəlal Əliyevin Əkinçilik Elmi-Tədiqiqat İnstitutunun elmi və ictimai fəaliyyəti ilə bağlı ətraflı məlumat verərək, yaratdığı sortlardan, bitki fiziologiyası sahəsində əldə etdiyi nəticələrdən, apardığı çoxillik gərgin fundamental tədqiqatlar əsasında seleksiyanın yeni nəzəri, metodiki əsaslarının işlənib hazırlanmasından, kadr hazırlığı ilə bağlı məsələlərdən dünya elminə böyük töhfələr verməsindən danışıb.
Konfransın işi bölmələrdə davam edib və aqronomluq fakültəsində akademik Cəlal Əliyev adına Bitki fiziologiyası laboratoriyasına baxış keçirilib.

В Азербайджанском Государственном Аграрном Университете прошла научно-практическая конференция, приуроченная к 90-летнему юбилею Академика Джалала Алиева
30.11.2018 числа в Азербайджанском Государственном Аграрном Университете (АГАУ) прошла научно-практическая конференция, на тему «Академик Джалал Алиев и генетические резервы биологического разнообразия».
Конференцию вступительным словом открыл член корреспондент НАНА, профессор Ибрагим Джафаров, который в своей речи рассказал о мероприятиях, проведенных в Азербайджанском Государственном Аграрном Университете в связи с 90-летним юбилеем Академика Джалала Алиева. Он также отметил, что научно-исследовательские институты и соответствующие высшие учебные заведения при Министерстве Сельского Хозяйства АР и Национальной Академии Наук Азербайджана предоставили для издания более ста статей, посвящённых разным аспектам фундаментальных исследований и научных достижений Академика Джалала Алиева.
Далее с речью выступил заместитель министра Сельского Хозяйства Сейфеддин Талыбов, который расширенно рассказал о научных достижениях выдающегося ученого, известного общественного деятеля, действительного члена НАНА, заслуженного научного деятеля, доктора биологических наук, профессора Джалала Алиева в определении ряда новых направлений биологии, решении его актуальных проблем и в целом развитии аграрной науки и т.д.
На пленарном заседании конференции с докладами выступили директор Научно-исследовательского Института Земледелия Джаваншир Талаи и  заместитель директора Шикар Ахмедов. В своем выступлении Джаваншир Талаи дал расширенную информацию о научной и общественной деятельности академика Джалала Алиева  в Научно-Исследовательском Институте Земледелия, о созданных Дж. Алиевым сортах, достижениях в области физиологии растений, о разработке новых теоретических и методических основ селекции на основе многолетних фундаментальных исследований, а также о подготовке кадров.
Работа конференции продолжилась в отделах и был проведен осмотр лаборатории Физиология растений имени академика Джалала Алиева на факультете агрономии.