Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu ilə Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının Azərbaycan Bölməsi, “İntergeo-Tetis” Beynəlxalq Elmi-Texniki Kompleksi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı
Cari ilin 12 dekabr tarixində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu ilə Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının Azərbaycan Bölməsi, “İntergeo-Tetis” Beynəlxalq Elmi-Texniki Kompleksi arasında elmi-texniki əməkdaşlığa dair müqavilənin imzalanması ilə əlaqədar tədbir keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan Əkinçilik ET İnstitutunun direktoru  Cavanşir Təlai institut əməkdaşlarına Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının Azərbaycan Bölməsinin prezidenti, g.-m.e.d., professor Elçin Xəlilovu, "İntergeo-Tetis" Beynəlxalq Elmi-Texniki Kompleksin icraçı direktoru Həsən Şəfiyevi və kompleksin marketinq-menecment departamentinin direktoru Anar Xəlilovu  təqdim etdi. Sonra Cavanşir Təlai xalqımızın Ümummilli Lideri, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin vəfatının 15-ci ildönümü ilə bağlı cıxış edərək, onun keçdiyi şərəfli və mənalı ömür yolundan bəhs etdi. O, həmçinin qeyd etdi ki, Azərbaycanın müstəqil bir dövlət kimi formalaşması bütün həyatını xalqının tərəqqisinə həsr edən Heydər Əliyevin əzmkar fəaliyyətinin nəticəsində mümkün olub. Məhz onun sayəsində müstəqilliyimiz əbədi və dönməz xarakter alıb. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Cavanşir Təlai əməkdaşlıq müqaviləsinin "Taxıl bitkilərinin məhsulunun əsas kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinə suvarma suyunun maqnit emalının təsirinin eksperimental tədqiqatı" mövzusunda aparılacaq birgə innovativ elmi-tədqiqat işlərini həyata keçirmək üçün bağlandığını bidirdi. O, həmçinin bağlanılacaq əməkdaşlıq müqaviləsinin dünya elminə inteqrasiyada böyük rol oynayacağı, həmçinin gələcəkdə oxşar tədqiqatların şoranlaşmış  torpaqlarda da aparılması, elmi-tədqiqatların nəticələri əsasında birgə məqalələrin və monoqrafiyaların, metodik göstərişlərin və sairənin dərc etdirilməsi, elmi məruzələrlə konfranslarda ediləcək çıxışlar və ixtira patentlərinin alınması haqqında da qeyd etdi.
C.Təlai sözü professor Elçin Xəlilova verdi. O, dəvətə görə təşəkkür etdi və rəhbərlik etdiyi kollektiv adından tədbir iştirakçılarını salamladı. Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının dünyanın ən məşhur akademiyalarından biri olduğunu vurğulayan Elçin Xəlilov onun tarixi haqqında məlumat verdi. O, Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının Azərbaycan Bölməsinin 2001-ci ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradıldığını bildirdi. Akademiyanın təsis edilməsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Milli Aviasiya Akademiyası, Dövlət Universitetləri və bir çox iri təşkilatların yaxından iştirak etmələrini və bölmənin dünya miqyasında keçirdiyi beynəlxalq simpozium və konfranslar haqqında tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı. O, Əkinçilik ET İnstitutu ilə bağlanacaq əməkdaşlıq müqaviləsində praktiki əhəmiyyət kəsb edən elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasının planlaşdırıldığını və maqnitləşdirilmiş suvarma suyunun unudulmuş sahə olduğunu bildirdi. Hələ 35-40 il bundan əvvəl maqnitləşdirilmiş suvarma suyunun müsbət nəticələrə yol acması artıq o dövrdə məlum idi. Bu texnologiya  hal-hazırda bir çox ölkələrdə, Yaponiyada, Amerikada, Çində, Almaniyada tətbiq olunduğunu və alınmış nəticələr çox yüksək olduğunu bildirdi. Şoranlaşmış torpaqlarda istifadə olunan maqnitləşdirilmiş suyun kənd təsərrüfatında yüksək nəticələr əldə edilməsinə də müsbət təsir etdiyini qeyd etdi. Sonra "İntergeo-Tetis" Beynəlxalq Elmi-Texniki Kompleksin icraçı direktoru Həsən Şəfiyev öz çıxışında gördükləri işlərdən, zəlzələyə davamlı inşaat materiallarının, konstruksiyaların hazırlanması, onların tədqiqi, yerin təkində gedən tektonik proseslərin, zəlzələlərin öyrənilməsi və bu sahədə beynəlxalq layihələrə qoşularaq,  İndoneziyada, Ukraynada tədqiqat işləri aparılması və s. haqqında ətraflı toxundu.

Research Institute of Crop Husbandry, Azerbaijan Branch of the International Academy of Sciences and between the Interteo-Tetis International Scientific-Technical Complex has signed a cooperation agreement
On 12 December, Opening the event, Director of the Research Institute of Crop Husbandry Javanshir Talai presented to the employees of the Institute about the President of the Azerbaijan Branch of the International Academy of Sciences, Professor Elchin Khalilov, Executive Director of Intergeo-Tetis International Scientific-Technical Complex Hasan Shafiyev and Director of Marketing-Management Department Anar Khalilov. Then, Javanshir Talai spoke about the 15th anniversary of the death of the national leader, prominent statesman Heydar Aliyev and spoke about the glorious and meaningful way of life he passed. He also noted that Azerbaijan's formation as an independent state was possible as Heydar Aliyev’s persistent work result, who dedicated his entire life to the development of his people. Thanks to him, our independence has acquired eternal and irreversible character. The memory of national leader Heydar Aliyev was reminiscent of a minute of silence.
Javanshir Talai concluded that a cooperation agreement was signed to carry out joint innovative scientific research on "Experimental research of the effects of magnetic processing of irrigation water on major quantitative and qualitative indicators of the crop of grain crops". He also said that the closure of the partnership agreement will play a major role in integration into world science, as well as on future researches in saline soils, publication of joint articles and monographs, methodical instructions and other publications based on scientific research results, speeches on scientific conferences. Then, professor Elchin Khalilov made a speech. He thanked for the invitation and welcomed the participants on behalf of his team. Emphasizing Elchin Khalilov informed the International Academy of Sciences is one of the world's most famous academies. He said that the Azerbaijani branch of the International Academy of Sciences was created in 2001 on the initiative of the National Leader Heydar Aliyev. He informed that he informed the participants of the event about the close involvement of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, National Aviation Academy, State Universities and many organizations in the foundation of the Academy. He said that it was planned to carry out scientific research work of practical importance in the cooperation agreement with the Research Institute of Crop Husbandry and that the magnetized irrigation water was a forgotten area. He said that it was planned to carry out scientific research work of practical importance in the cooperation agreement with the Research Institute of Crop Husbandry and that the magnetized irrigation water was a forgotten area. It was already known at the time 35-40 years ago that magnetized irrigation water had positive results. This technology is currently being implemented in many countries, including Japan, America, China, Germany, and the results are very high. He pointed out that the magnetized water used in saline soils has a positive effect on achieving high results in agriculture. At the end, for the next two years, a trilateral agreement on scientific and technical cooperation was signed.