Neftçala DAİM-də “Dənli (qarğıdalı ilə birlikdə) və dənli-paxlalı bitkilərə aqrotexniki qulluq işlərinin, məhsul yığımının vaxtında, keyfiyyətlə yerinə yetirilməsi və təhlükəsizlik qaydalarına əməl olunması” mövzusunda təlim seminarı keçirildi
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tədbirlər planına uyğun olaraq 16 may 2019 tarixində Əkinçilik ET İnstitutunun “İlkin toxumçuluq və toxumun keyfiyyəti” laboratoriyasının müdiri Əliyev Arif Möhsün oğlu tərəfindən fermerlərə Neftçala DAİM-də “Dənli (qarğıdalı ilə birlikdə) və dənli-paxlalı bitkilərə aqrotexniki qulluq işlərinin, məhsul yığımının vaxtında, keyfiyyətlə  yerinə yetirilməsi və təhlükəsizlik qaydalarına əməl olunması” mövzusunda təlim seminarı keçirildi. Rayon DAİM-in rəisi R.Salmanov ölkə rəhbərliyinin və KTN-nin yerlərdə fermerlərə göstərilən güzəşt və qayğılarından, bu cür təlimlərin əhəmiyyətindən bəhs etmiş, daha sonra sözü təlimçiyə vermişdir. Tədbirdə 15 nəfər fermer iştirak etmişdir. Təlimçi A. Əliyev qeyd etdi ki, məhsuldarlığın artırılmasında əsas şərt aqrotexniki tədbirlərin vaxtlı-vaxtında və düzgün yerinə yetirilməsi, məhsulun itkisiz yığılması, təhlükəsizlik qaydalarına ciddi əməl olunmasıdır. Təlimçi çıxışında tədqiqatçı alimlərin və qabaqcıl təsərrüfat adamlarının apardıqları tədqiqat və təcrübi bitkilərin istehsalatda tətbiqi və son nəticədə məhsulun artırılmasında müsbət rolunu qabarıq şəkildə göstərmişdir. Təlim geniş diskusiya şəklində keçmişdir. Fermerləri və aqrar könüllüləri maraqlandıran suallar cavablandırılmışdır. Tədbirin sonunda fermerlərin rəyləri dinlənilmiş və keçirilən tədbirlərin mütəmadi xarakter alması kimi təkliflər irəli sürülmüşdür.

В Нефтчалинском Государственном центре аграрного развития прошел тренинг-семинар на тему «Обеспечение агротехнических услуг, своевременного и качественного сбора урожая зерновых (наряду с кукурузой) и зерново-бобовых культур, а также соблюдение правил безопасности»
16 мая 2019 года в соответствии с планом мероприятий Министерства сельского хозяйства заведующий лабораторией «Первоначальное семеноводство и качество семян» НИ Института Земледелия Ариф Алиев провел тренинг-семинар на тему «Значение последовательной реализации агротехнических мер при получении высококачественной продукции зерна» в НефтчалинскомГосударственном центре аграрного развития.
Директор НефтчалинскогоГосударственного центра аграрного развития Р.Салманов рассказал о заботе государства и Министерства Сельского Хозяйства о фермерах и о важности проведения данного типа тренингов. В семинаре присутствовали представители 15 фермеров, занимающихся зерновым хозяйством. Далее слово было передано А.Алиеву который в свою очередь отметил, что главным условием повышения урожайности является своевременное и правильное применение агротехнических услуг, соблюдение правил безопасности и т.д.
В своей речи тренер отметил положительную роль применения исследовательских и экспериментальных растений в производстве и их роль в повышении производительности. Во время тренинга были проведены  обсуждения на данную тему. В конце мероприятия были заслушаны отзывы  фермеров и высказаны предположения о регулярными проведении данного типа тренингов.