Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının Azərbaycan Bölməsinin növbəti iclasında iştirak edib
11 iyun 2019-cu il tarixində Əkinçilik ET İnstitutunun direktoru Cavanşir Təlai Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının Azərbaycan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin Genişləndirilmiş Təntənəli iclasında iştirak edib. İclasda Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının Prezidenti prof., Dr. Valter Kofler (Avstriya), Çin Elmlər Akademiyasının “Bir kəmər, Bir yol” Elm və Texnologiya Beynəlxalq İttifaqının icraçı sədri prof., Dr. Lin Yongxue və digər xarici qonaqlar iştirak ediblər. Tədbirdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyini Əkinçilik ET İnstitutunun direktoru Cavanşir Təlai və Tərəvəzçilik ET İnstitutunun direktoru Elmar Allahverdiyev təmsil edirdi.
İclası giriş sözü ilə açan prof., Dr. Elçin Xəlilov BEA-nın Azərbaycan Bölməsinin bu illər ərzində göstərdiyi fəaliyyətlər və əldə edilmiş nailiyyətlər haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verdikdən sonra sözü BEA-nın Prezidenti prof., Dr. Valter Koflerə verdi. O, çıxışında BEA-nın Azərbaycan Bölməsinin bu illər ərzində göstərdiyi fəaliyyəti, xüsusən də Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasında prof.,Dr. Elçin Xəlilovun xidmətlərini yüksək dəyərləndirdi. İclasın gündəliyinə uyğun olaraq prof., tarix elmləri doktoru, Gürcüstan MEA-nın akademiki, Azərbaycan Milli Kulinariya Mərkəzinin Baş direktoru Tahir Əmiraslanov və prof., Dr., Gürcüstan MEA-nın akademiki, Azərbaycan Texniki Universitetinin “Metrologiya və Standartlaşma” kafedrasının müdiri Elçin İskəndərzadə BEA-nın Azərbaycan Bölməsinin akademiki seçildilər və onlara diplomlar təqdim olundu. Həmçinin BEA Azərbaycan Bölməsinə müxbir üzvləri seçildilər. İclasda həmçinin BEA AB-nin nəzdində “Tibb və Biologiya” və “Kulinariya (Nutriciologiya və Gastrosofiya)” bölmələrinin yaradılması haqqında da qərarlar verildi. Tədbirdə BEA AB-nin Prezidenti, BEA RTEA akademiki, prof., Dr. Xəlilov Elçin Nüsrət oğlunun 60-illik, BEA AB-nin Vitse-Prezidenti, BEA və RTEA akademiki, prof., Dr. Vəliyeva Məhbubə Nəbi qızının isə 70 illik yubileyinin təbrik təqdimatları keçirildi. Əkinçilik ET İnstitutunun direktoru Cavanşir Təlai isə öz növbəsində təmsil etdiyi müəssisənin kollektivi adından prof., Dr. Elçin Xəlilovu 60 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik etdi və işlərində yeni-yeni uğurlar arzuladı.
Tədbirin sonunda BEA-nın Azərbaycan Bölməsi ilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin müvafiq institutları ilə elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi haqqında qərar qəbul edildi.

Director of Agricultural Research Institute Attends Next Meeting of Azerbaijan Branch of International Academy of Sciences
On June 11, 2019, Director of the Research Institute of Crop Husbandry Javanshir Talai attended the Extended Session of the Presidium of the Azerbaijan Branch of the International Academy of Sciences. President of the International Academy of Sciences Prof. Dr. Walter Kofler (Austria), Executive Director of the International Union of Science and Technology, Professor of the Academy of Sciences of China "One Strap, One Way", prof. Lin Yongxue and other foreign guests. The director of the Research Institute of Crop Husbandry Javanshir Talyai and Director of the Institute of Research Institute of Vegetable-Growing Elmar Allahverdiyev represented the Agriculture Ministry.
Opening the meeting, Prof., Dr. Elchin Khalilov informed the participants of the event about the activities and achievements of the BEA Azerbaijan Branch over the years, and was welcomed by Prof. Dr. IAS. Valter gave it to Kofler. In his speech, he pointed out the activities of the BEA's Azerbaijan Branch over the years, in particular, in the integration of Azerbaijani science into world science, prof. Elchin praised Khalilov's services. Doctor of Historical Sciences, Academician of the Georgian National Academy of Sciences, Director General of the Azerbaijan National Culinary Center Tahir Amiraslanov and Prof. Dr., Georgia MEA Academician, Head of the Metrology and Standardization Department of the Azerbaijan Technical University Elchin Iskandarzade They were selected academics of the Azerbaijan Branch of the IAS and presented them with diplomas. Corresponding members of the IAS Azerbaijan Branch were also selected. The decisions were also taken at the BEA EU's "Medicine and Biology" and "Nutriciology and Gastrosofia" sections. The event was attended by the President of IAS AB, academician IAS RTEA, prof. 60th anniversary of Khalilov Elchin Nusret, Vice-President of IAS EU, academician IAS and RTEA, prof. Valiyeva Mahbuba Nabi's 70th anniversary celebrations were held. Director of the Institute of Agriculture ET, Javanshir Talai, in turn, is a Prof. Dr. Elchin congratulated Khalilov on the occasion of his 60th anniversary and wished new achievements in his work.
At the end of the event, it was decided to strengthen the scientific cooperation with the relevant departments of the Ministry of Agriculture and the Azerbaijan Branch of the IAS.