Quba DAİM-də təlim seminarı keçirildi
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tədbirlər planına uyğun olaraq 10 iyun 2019 tarixində Əkinçilik ET İnstitutunun “Davamlı əkinçilik və bitki diversifikasiyası” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Sevindik Dünyamalıyev tərəfindən fermerlərə Quba DAİM-də “Dənli (qarğıdalı ilə birlikdə) və dənli-paxlalı bitkilərə aqrotexniki qulluq işlərinin, məhsul yığımının vaxtında, keyfiyyətlə yerinə yetirilməsi və təhlükəsizlik qaydalarına əməl olunması” mövzusunda təlim seminarı keçirildi.
Təlimdə əkinçiliklə məşğul olan 22 nəfər fermer iştirak edirdi. Sevindik Dünyamalıyev öz çıxışında qeyd etdi ki, seminarın məqsədi bölgədə yetişdirilmiş yüksək məhsulun vaxtında, itkisiz və keyfiyyətli tədarük olunması haqqında geniş məlumat verməklə yanaşı, fermerlərin maddi rifahının yaxşılaşdırılması yolunda elmi məsləhətlər vermək və mövcüd problem və məsələləri müzakirə etməkdir. Eyni zamanda təlim iştirakçılarına məhsul yığımının vaxtında, itkisiz  yerinə yetirilməsi üçün təhlükəsizlik qaydalarına əməl olunması tövsiyə olunmuşdur.  Bu məqsədlə sahədə yanğına qarşı mübarizə tədbirlərinin aparılması, qoruyucu zolaqların 3-4 metr enində şumlanması, xırmanın və anbarların təmizlənib dizinfeksiya edilməsi, suvarılan sahələrdə kombaynın normal hərəkətinin təmin edilməsi üçün su kanallarının doldurulması üçün vacib olan ən mühüm tədbirlərin aparılması yolları fermerlərə izah edilmışdir.

A training seminar was held in Quba SAIC
In accordance with the Action Plan of the Ministry of Agriculture, on 10 June 2019, Sevindik Dunyamaliev, a leading researcher at the Department of Sustainable Agriculture and Plant Diversification of the Research Institute of Crop Husbandry, told farmers in Guba District Center for Agro-technical Support to Cereals(with corn) and cereal-leguminous plants timely, qualitative performance and compliance with safety rules ".
22 farmers involved in agriculture were involved in the training. Sevindik Dunyamaliyev noted in his speech that the purpose of the seminar is to provide timely, uninterrupted and quality supply of high-yielding products in the region, as well as to provide scientific advice on improving the material well-being of farmers and discuss existing problems and issues. At the same time, trainees are advised to follow safety guidelines for timely, uninterrupted harvesting. To this end, the farmers were explained how to carry out the most important measures for flood control in the field, filling the protective strips 3-4 meters wide, cleaning and dumping of crush and warehouses, and the completion of the water channels for the normal operation of the harvester in the irrigated areas.