Şəki və Qax DAİM-də “Yem bitkilərində aqrotexniki qulluq işlərinin vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilməsi və təhlükəsizlik qaydalarına əməl olunması” mövzusunda təlim-seminarı keçirildi
Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin 01.11.2018-ci il, 151 №-li əmrinə uyğun olaraq, 18.06.2019-cu il tarixində Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun böyük elmi işçisi Zamanova Rəhminə tərəfindən fermerlərə “Yem bitkilərində aqrotexniki qulluq işlərinin vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilməsi və təhlükəsizlik qaydalarına əməl olunması” mövzusunda təlim-seminarı keçirildi.
Təlimdə Şəki rayonundan heyvandarlıqla məşğul olan 17, Qax rayonundan isə 16 nəfər sahibkar fermer və mütəxəssis könüllülər iştirak etdi. Təlim iştirakçılarına müxtəlif  yem bitkilərinin qarışıq səpin sistemində və yaşıl konveyer üsulu ilə becərilməsində innovativ qulluq işlərinin vaxtında yerinə yetirilməsi,  yem istehsalında yemin vaxtında tədarük edilməsinin düzgün təşkil edilməsi, həyata keçirilən tədbirlər zamanı təhlükəsizlik qaydalarına düzgün əməl olunmasına xüsusi diqqət ayrılmasına bir sıra vacib, zəruri məqamların izah edilməsinə aydınlıq gətirilmiş və geniş müzakirə edilmişdir.
Heyvandarlıqla məşğul olan sahibkarlar, əsasən də  arıçı femerlər tərəfindən verilmiş suallar ətraflı cavablandırılmış, yaxşı bal verən yem bitkiləri haqda məlumat verilmişdir. Seminar iştirakçılarının bir sıra çətinliklərlə qarşılaşdığı məsələlər, xüsusən də hal-hazırda biçin vaxtı texnikanın vaxtında olmaması və çatışmaması və digər problemlər müzakirələrdə diqqətə çatdırıldı.

В Шекинском и Гахском Государственном Центре Аграрного Развития прошел тренинг-семинар на тему «Обеспечение агротехнических услуг, своевременного и качественного сбора урожая кормовых культур, а также соблюдение правил безопасности»
18 июня 2019 года в соответствии с планом мероприятий Министерства сельского хозяйства старший научный сотрудник НИ Института Земледелия Рахмина Заманова провела тренинг-семинар на тему «Обеспечение агротехнических услуг, своевременного и качественного сбора урожая кормовых культур, а также соблюдение правил безопасности» в Шекинском и Гахском Государственном Центре Аграрного Развития. В тренинге из Шекинского района присутствовали 17, из Гахского района 16 фермеров, а также специалистов и добровольцев, занимающихся сельским хозяйством и животноводством.
Участникам тренинга была предоставлена расширенная информация о ​​своевременной организации инновационного ухода за кормовыми культурами, своевременной и правильной организации уборки урожая, соблюдении правил безопасности и т.д.
Были также проведены взаимные обсуждения, на котором были подняты вопросы касательно различных трудностей (нехватка воды, нехватка удобрений, отсутствие техники в период уборки урожая и т.д.) с которыми сталкиваются фермеры.