Şəki və Qax DAİM-də “Yem bitkilərində aqrotexniki qulluq işlərinin vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilməsi və təhlükəsizlik qaydalarına əməl olunması” mövzusunda təlim-seminarı keçirildi
Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin 01.11.2018-ci il, 151 №-li əmrinə uyğun olaraq, 18.06.2019-cu il tarixində Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun böyük elmi işçisi Zamanova Rəhminə tərəfindən fermerlərə “Yem bitkilərində aqrotexniki qulluq işlərinin vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilməsi və təhlükəsizlik qaydalarına əməl olunması” mövzusunda təlim-seminarı keçirildi.
Təlimdə Şəki rayonundan heyvandarlıqla məşğul olan 17, Qax rayonundan isə 16 nəfər sahibkar fermer və mütəxəssis könüllülər iştirak etdi. Təlim iştirakçılarına müxtəlif  yem bitkilərinin qarışıq səpin sistemində və yaşıl konveyer üsulu ilə becərilməsində innovativ qulluq işlərinin vaxtında yerinə yetirilməsi,  yem istehsalında yemin vaxtında tədarük edilməsinin düzgün təşkil edilməsi, həyata keçirilən tədbirlər zamanı təhlükəsizlik qaydalarına düzgün əməl olunmasına xüsusi diqqət ayrılmasına bir sıra vacib, zəruri məqamların izah edilməsinə aydınlıq gətirilmiş və geniş müzakirə edilmişdir.
Heyvandarlıqla məşğul olan sahibkarlar, əsasən də  arıçı femerlər tərəfindən verilmiş suallar ətraflı cavablandırılmış, yaxşı bal verən yem bitkiləri haqda məlumat verilmişdir. Seminar iştirakçılarının bir sıra çətinliklərlə qarşılaşdığı məsələlər, xüsusən də hal-hazırda biçin vaxtı texnikanın vaxtında olmaması və çatışmaması və digər problemlər müzakirələrdə diqqətə çatdırıldı.

Training seminar on timely and qualitative performance of agro-technical services in feed crops and compliance with safety rules was held in Sheki and Gakh DAIC
According to Order 151  of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan dated 01.11.2018, on 18.06.2019, senior researcher of the  Research Institute of Crop Husbandry, Zamanova Rahmina, told farmers on timely and qualitative performance of agro-technical services in feed crops and compliance with safety rules ".
17 farmers and specialist volunteers from Shaki region participated in the training. Providing training participants with a timely implementation of innovative care services in mixed sowing systems and green conveyor feeding, proper organization of feed delivery, timely compliance with safety rules during the implementation of a variety of important, and was widely discussed.
The entrepreneurs dealing with animal husbandry, mainly questions from beekeeping femarers, were given detailed information about the best feeding fodder. Issues that the participants of the workshop faced with a number of difficulties, particularly the lack of timely harvesting techniques and other problems were discussed at the discussions.