Zaqatala DAİM-də “Tütün bitkisinə aqrotexniki qulluq işlərinin vaxtında, keyfiyyətlə yerinə yetirilməsi və təhlükəsizlik qaydalarına əməl olunması” mövzusunda təlim keçirilmişdir
20 iyun 2019-cu il tarixində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun   Zaqatala Bölgə Təcrübə Stansiyasının “Əkinçilik və bitki diversifikasiyası” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, a.e.ü.f.d. Əminət Əliyeva tərəfindən Zaqatala rayonu üzrə Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzində (DAİM) fermerlərə təlim-seminarı  keçirilmişdir.
Təlimdə iştirak edən 17 nəfər fermer və fərdi təsərrüfat nümayəndələrinə “Tütün bitkisinə  aqrotexniki qulluq işlərinin vaxtında, keyfiyyətlə yerinə yetirilməsi və təhlükəsizlik qaydalarına əməl olunması” mövzusu üzrə təlim materialı geniş şəkildə çatdırılmışdır. Respublika ərazisində becərilən tütün bitkisindən yüksək və keyfiyyətli məhsul alınmasını təmin edən becərmə texnologiyalarının və aqrotexniki tədbirlərin vaxtında, keyfiyyətlə yerinə yetirilməsinin əhəmiyyəti, təhlükəsizlik qaydalarına əməl olunmasına dair təlim materialı yüksək səviyyədə hazırlanaraq prezentasiya şəklində iştirakçılara təqdim olunmuşdur. Təlim maraqla qarşılanmış, geniş diskusiya şəklində keçməklə fermerləri maraqlandıran suallar cavablandırılmışdır.
Tədbirin sonunda fermerlərin rəyi dinlənilmiş, belə tədbirlərin mütəmadi olaraq keçirilməsi, lazımi broşura, buklet, təlimatlandırıcı metodikaların paylanılması və sahələrə praktiki baxış keçirilməsi kimi təkliflər verilmişdir.

Training on timely, quality and compliance with safety rules for agro-technical maintenance of tobacco plant was held in Zagatala SAIC
On June 20, 2019, at the initiative of the Ministry of Agriculture and Agrarian Science and Innovation Center, the leading researcher of the Department of Agriculture and Plant Diversification of the Zagatala Regional Practice Station of the Research Institute of Crop Husbandry, Aminat Aliyeva, at the State Agrarian Development Center in Zagatala (DAIM )  held a training seminars for the farmers.
The training material was delivered to 17 farmers and individual farmers who participated in the training on "Timely, qualitative fulfillment of agro-technical services for tobacco plants and compliance with safety rules". The training material for timely, quality fulfillment of safety technologies and agro-technical measures ensuring safety of high quality products from tobacco plant growing in the territory of the Republic has been prepared at high level and submitted to the participants in the form of presentation. The training was rewarded with extensive discussion, answering questions from farmers.
At the end of the event, farmers' opinions were heard, such events were held regularly, such as brochures, brochures, manuals, methodologies, and practical reviews.