Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında taxılçılığa həsr edilmiş Respublika Müşavirəsi keçirilmişdir
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu və onun strukturuna daxil olan Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasının birgə təşkilatçılığı ilə 21 iyun 2019-cu il tarixində Qobustan rayonunda “Dəmyə şəraitində yeni taxıl sortları, texnologiyalar və nümunəvi əkinlərin nümayişi”nə həsr edilmiş Respublika Müşavirəsi keçirilmişdir. Əsası 1953-cü ildə qoyulmuş Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında hər il 2000-nə qədər yerli və xaricdən introduksiya edilən buğda və arpa sort nümunələri üzərində tədqiqatlar aparılır və istehsal edilən yüksək reproduksiyalı 300-350 ton elit toxumlar Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin bölgüsü əsasında dövlət və özəl toxumçuluq təsərrüfatlarına verilir. Müşavirədə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin və AMEA-nın müvafiq elmi-tədqiqat institutlarının alim və mütəxəssislərilə yanaşı, bölgənin fermerləri, kənd təsərrüfatı məhsul istehsalçıları, DAİM-lərin rəhbər və mütəxəssisləri iştirak edirdilər.
Müşavirəni giriş sözü ilə açan Qobustan rayon icra hakimiyyətinin başçısı Adil Məmmədov öz çıxışında  müşavirənin məqsədi, əhəmiyyəti, Qobustan rayonunun ölkənin kənd təsərrüfatı məhsul istehsalındakı payı, rayonun kənd təsərrüfatının inkişafında rol oynayan prioritet istiqamətləri, cari təsərrüfat ilində rayonda əkin sahələrinin mövcud vəziyyəti, biçinin gedişatı, qarşıda duran vəzifələr barəsində müşavirə iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. Qobustan DAİM-in direktoru Həsənağa Hüseynov kənd təsərrüfatının, xüsusən də onun taxılçılıq sahəsinin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması baxımından ölkə iqtisadiyyatında strateji sahələrindən biri olduğunu, bu sahədə qarşıda duran həlli vacib məsələlər, kənd təsərrüfatında məhsuldarlığın artırılmasında və rəqabətqabiliyyətli məhsul istehsalında elmi-tədqiqat institutlarının, Aqrar Sənaye Kompleksinin inkişafında informasiya məsləhət xidmətinin rolu və sair məsələlərə toxundu.
Əkinçilik ET İnstitutunun direktoru Cavanşir Təlai “Əkinçilik ET İnstitutunun taxılçılığa dair tədqiqat prioritetləri və taxıl yığımının vaxtında və itkisiz başa çatdırmaq üçün qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda çıxış etdi. O, çıxışında respublikada taxıl biçinin uğurla davam etməsi, artıq 460 min hektardan artıq sahədə taxıl biçininin başa çatdığını, taxıl yığımını vaxtında başa çatdırmaq üçün nazirlikdə görülən əməli tədbirlərə, taxılçılıq sahəsində aparılan elmi-tədqiqatların əsas strateji istiqamətləri və tədqiqat prioritetlərinə və digər məsələlərə ətraflı toxundu. Qobustan BTS-in direktoru Atabəy Cahangirov və digərləri tədbirin gündəliyinə uyğun olaraq tarlada dəmyə şəraiti üçün yaradılmış yeni rayonlaşmış və perspektiv buğda, arpa sortlarının, yeni resursmühavizəedici innovativ texnologiyalar, nümunəvi əkinlərin, aqrodronun üstünlükləri haqqında müşavirə iştirakçılarına məlumat verdi və əyani şəkildə nümayiş etdirdi. Müşavirə konstruktiv şəraitdə keçdi, mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparıldı və fermerlərin sualları ətraflı cavablandırıldı.

Republic Consultation on Grain Extension held at Gobustan Regional Practice Station
Organized by the Agricultural Research and Research Institute of the Agrarian Science and Innovation Center of the Ministry of Agriculture and Gobustan Regional Experience Station, which is part of its structure, on June 21, 2019 in Gobustan, dedicated to the demonstration of "New Grain Varieties, Technologies and Exemplary Sowing in Damian" Republic Consultation was held. The Gobustan Regional Practice Station, established in 1953, has been conducting research on wheat and barley varieties that have been imported locally and abroad since 2000, and produced 300-350 tons of highly elastic seeds reproduced on the basis of the distribution of the Ministry of Agriculture on state and private seed farms is given. Along with academics and specialists of the Ministry of Agriculture and the relevant scientific-research institutes of ANAS, the farmers, agricultural producers, heads and experts of the DAIM participated in the meeting.
In the next few days, Dr. Imrali Hajimammadov, Head of the Laboratory of Soil and Plant Analysis Laboratory, gave information on the laboratory's activities, including agrochemical research methods, important agrochemical indicators, mineral and organic fertilizers, etc. and detailed information on the scientific data obtained from these studies was highlighted in agriculture and agriculture. A number of agrochemical laboratory devices were demonstrated to students visually and explained their working principle. Specifically, the amount of humus in soil, mineral nutrient elements (NPK) and their various embossing forms, soil pH and salinity indices, macro- and microelements determination methods and so on. students were informed about it.
Giving information about the agrophysical researches carried out in that laboratory, Nizami Hummatov noted that the agrophysical properties of the soil are very important and has acquainted students with a number of modern agrofizical devices and justified their work principle. The students demonstrated a variety of ground-based nodules, a device for determining the granulometric composition, a modern-type aggregate analyzer for determining mechanical strength and water resistance of the aggregates, modern-day devices that determine soil erosion and dehydration, and showed a range of soil-agrophysical properties (soil density , general and aerated porosity, mass and volume moisture, moisture reserves, etc.).
The experiment was completed in a mutual understanding and during the stay at the Agricultural Research Institute, memorial photographs were organized in the field of practice and in the laboratory.