Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfat Nazirliyi Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Tərtər Bölgə Təcrübə Stansiyasında “Suvarma şəraitində yeni taxıl sortları, texnologiyalar və nümunəvi əkinlərin nümayişi” mövzusunda respublika müşavirəsi keçirilmişdir
27. 06. 2019 tarixində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu və onun strukturuna daxil olan Tərtər Bölgə Təcrübə Stansiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Tərtər rayonunda “Suvarma şəraitində yeni taxıl sortları, texnologiyalar və nümunəvi əkinlərin nümayişi” mövzusunda respublika müşavirəsi keçirilib. Müşavirədə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) müvafiq elmi-tədqiqat institutlarının, Milli Aviasiya Akademiyasının alim və mütəxəssisləri, eləcə də fermerlər, kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçıları iştirak ediblər. Tərtər Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Müstəqim Məmmədov çıxışında aqrar sahədə əldə edilən uğurlardan danışıb, taxılçılığın ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması baxımından ölkə iqtisadiyyatında strateji sahələrdən biri olduğunu diqqətə çatdıraraq, müşavirənin əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib. Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Cavanşir Təlai “Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunun taxılçılığa dair tədqiqat prioritetləri və taxıl yığımını vaxtında və itkisiz başa çatdırmaq üçün qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda çıxış edib. O, çıxışında respublikada taxıl biçininin gedişindən, yığımı vaxtında başa çatdırmaq üçün nazirlik tərəfindən həyata keçirilən əməli tədbirlərdən, taxılçılıq sahəsində aparılan elmi-tədqiqatların əsas strateji istiqamətləri və tədqiqat prioritetlərindən bəhs edib. Müşavirədə bildirilib ki, respublikada ilk dəfə olaraq Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru, akademik Arif Paşayevin rəhbərliyi altında ozonlaşdırma texnologiyası işlənilib hazırlanıb. Milli Aviasiya Akademiyasının təşəbbüsü ilə AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun alim və mütəxəssisləri tərəfindən ozonlaşdırmanın kənd təsərrüfatında tətbiqi əsasında taxıl istehsalının az məsrəflə və ekoloji təmiz üsullarla artırılması, məhsulun ekoloji təmiz və itkisiz saxlanılması üzrə elmi tədqiqat və sınaq işləri aparılıb, mühüm nəticələr əldə edilib. Milli Aviasiya Akademiyası ilə Əkinçilik Elmi-tədqiqat İnstitutu arasında da əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanıb. Diqqətə çatdırılıb ki, toxumların səpinqabağı ozonlaşdırma texnologiyası ilə işlənməsi onun ekoloji tələblərə uyğun olması, toxumların səpin keyfiyyətini yüksəltməsi və iqtisadi cəhətdən səmərəliliyinə görə alternativ texnologiyalarla müqayisədə daha effektlidir. Tərtər Bölgə Təcrübə Stansiyasının direktoru Həqiqət Həşimova suvarma şəraiti üçün yaradılmış yeni rayonlaşmış və perspektiv buğda və arpa sortlarının, yeni resurs mühafizəedici innovativ texnologiyaların, nümunəvi əkinlərin üstünlükləri haqqında iştirakçılara məlumat verib. Bildirilib ki, əsası 1933-cü ildə qoyulmuş Tərtər Bölgə Təcrübə Stansiyasında hər il 6000-ə qədər yerli və xaricdən introduksiya edilən buğda və arpa sort nümunələri üzərində tədqiqatlar aparılır və istehsal edilən yüksək reproduksiyalı 450-500 ton elit toxumlar Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin bölgüsü əsasında dövlət və özəl toxumçuluq təsərrüfatlarına verilir. Müşavirədə mövzu ilə bağlı geniş müzakirələr aparılıb, fermerlərin sualları cavablandırılıb. Sonra iştirakçılar Bölgə Təcrübə Stansiyasının ərazisində yeni taxıl sortları, texnologiyalar və nümunəvi əkinlərlə tanış olublar.

Republican conference on "Demonstration of new varieties of grains, technologies and exemplary seedlings in irrigation conditions" was held at the Tartar Regional Practice Station of the Research Institute of Crop Husbandry and Innovation Center of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan
On the 27th  March 2019, the republican consultation on the theme "New types of crops, technologies and demonstration of exemplory crops under irrigation conditions" was held in Tartar region jointly organized by the Research Institute of Crop Husbandry and Innovation Center of the Ministry of Agriculture and Tartar Regional Practice Station included in its structure. The conference was attended by scientists and specialists of the relevant scientific-research institutes, the National Aviation Academy, as well as farmers, producers of agricultural products at the Ministry of Agriculture and the National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS). The head of the Tartar District Executive Authority, Mustakim Mammadov, spoke about the successes in the agrarian sphere and praised the importance of the consultation, noting that grain is one of the strategic areas in the country's economy in terms of food security. Director of the Research Institute of Crop Husbandry Javanshir Talai delivered a speech on the topic of "Research priorities of the Research Institute on Grain Growing and Challenges to Complete Grain Gathering in Timekeeping". In his speech, he talked about the course of grain harvesting in the republic, the practical measures undertaken by the Ministry to complete the harvesting, the main strategic directions of scientific research in the grain industry and research priorities. It was noted at the meeting that for the first time in the country the technology of ozonation was developed under the direction of the rector of the National Aviation Academy, academician Arif Pashayev. At the initiative of the National Aviation Academy scientists and specialists of the Institute of Genetic Resources of ANAS carried out scientific research and experiments on increasing the production of grain by low cost and environmentally friendly methods of ecologically clean and non-destructive production on the basis of application of ozonation in agriculture, and significant results have been achieved. Cooperation agreement was signed between the National Aviation Academy and the Research Institute of Crop Husbandry. It has been noted that the sowing of seeds with scrubbing ozonation technology is more effective compared to alternative technologies due to its compliance with ecological requirements, the quality of seed slaughtering and economical efficiency. Director of the Tartar Regional Experiment Station Hagigat Hashimova informed the participants about the new regionalized and prospective wheat and barley varieties created for irrigation, the advantages of new resource-saving innovative technologies and exemplary seedlings. It was noted that at the Tartar Regional Practice Station, established in 1933, a total of 6,000 local and oversea wheat and barley varieties are being studied every year and 450-500 tons of high-yielded reproductions produced by the Ministry of Agriculture private seed farms. During the consultation, wide discussions were held on the subject and farmers' questions were answered. Then the participants got acquainted with the new grain varieties, technologies and exemplary seedlings in the territory of the Regional Experimental Station.